Rzadkie rośliny

Go down

Rzadkie rośliny Empty Rzadkie rośliny

Pisanie by Admin Nie Sie 07, 2022 3:00 pm

Kapataau

Obszary występowania: Żółwie Wyspy
Właściwości i zastosowanie:
- ususzone pachną i smakują bardzo subtelnie
- blokuje możliwość używania czarów
- znacznie spowalnia pleśnienie jedzenia, które ma ją w składzie
Opis: Roślina jest bardzo charakterystyczna, posiada czerwonawą, lekko zdrewniałą łodygę i malutkie, okrągłe owoce. To właśnie owoce zbiera się, suszy i ściera na pył, aby następnie dodać do jedzenia, w którym przez nikły smak i zapach trudno je wyczuć.
Lubi zacienione miejsca i kiedy się gdzieś zadomowi, to bardzo trudno się jej pozbyć przez korzenie, które rozpełzają się pod podłożem na duże powierzchnie, nieraz zabijając tym słabsze rośliny w okolicy. Wystarczy pozostawić kawałek takiego korzenia, a roślina w kolejnym sezonie powróci.
Nazwa tej rośliny to akronim od zdania ,,To mi psuje aurę" w języku óariańskim. Właśnie mniej więcej takie działanie ta roślina ma. Z nieznanych przyczyn i w nieznany sposób uniemożliwia każdemu kto ją spożyje używanie czarów na czas od 1 godziny do nawet kilkunastu godzin, w zależności od ilości substancji, jaka dostała się do organizmu. Nie odkryto jak na razie leku, który przyspieszyłby pozbycie się toksyn z ciała. Roślina jednak nie powoduje długofalowych zmian w aurze czarodzieja.


Parlok Senny

Obszary występowania: Żółwie Wyspy oraz Thunbadaan
Właściwości i zastosowanie:
- gorzka w smaku
- dym z niego zatruwa i szybko usypia organizm
- napar ma działanie nasennie i uspokajające, co jest pomocne przy Geniuszu Óari
Opis: Roślina o kilkudziesięciocentymetrowych łodygach, zakończonych miękkim i zbitym puszkiem, który po porze kwitnienia sam opada na ziemię przy lekkim podmuchu. Odnajdzie się w każdych warunkach, byle tylko była trzymana w dość niskich temperaturach. Zjedzenie jej na surowo zakończy się problemami trawiennymi. Najczęściej przyrządza się herbatę ze wszystkich części rośliny i podaje doustnie osobie potrzebującej relaksu lub snu, często dodaje się do niej cukier, ponieważ jej smak nie jest najlepszy.
Podpalone przypadkiem pola Parloka Sennego, przyczyniły się do śmierci wielu osób, ponieważ dym z niego błyskawicznie pozbawiał przytomności osoby w pobliżu pożaru, nie dając im szans na ucieczkę jednocześnie utrudniając pracę służbom, które przybyły na pomoc.


Rzemień Krośny

Obszary występowania: Archipelag Itashy, wybrzeża Paahdun
Właściwości i zastosowanie:
- dorosłe łodygi pokryte są włoskami parzącymi
- młode łodygi wspomagają pracę nerek, wspierając leczenie Przekleństwa Kerikili
- wytwarzanie lin i sznurów
- tortury
Opis: Roślina wygląda, jak cienkie, ciemnozielone liany, szczególnie kiedy zwisa z drzew. Nie wyróżnia się z tłumu innych roślin, dopóki się jej nie dotknie, wtedy od razu można poczuć na skórze mocne pieczenie i zaczerwienienie podrażnionego miejsca wywołane włoskami parzącymi na łodygach. Ból można najlepiej załagodzić opłukiwaniem miejsca chłodną wodą, nie pozbędzie się to jednak lekkiej opuchlizny, która zostanie na ciele widoczna jeszcze przez kilka dni.
Dorosłe łodygi można jednak oczyścić w włosków i używać ich do wyrobu wytrzymałych lin i sznurów. Młode, jasnozielone łodygi, które nie pokryły się jeszcze włoskami, można ucinać i po rozcięciu ich robić z nich napary, wspomagające pracę układu moczowego, łagodzące ból i odświeżające oddech.


Alo

Obszary występowania: zachodnie i południowe Paahdun
Właściwości i zastosowanie:
- słodki zapach i smak miąższu
- ponoć pomaga przetrwać Porośnicę Morską
- łagodzi stany zapalne skóry oraz ją nawilża
- dobry na problemy żołądkowe
Opis: Choć to sukulent to spotykany jest w rejonach bardziej tropikalnych niż pustynnych czy sawanny. Nie występuje jednak na terenach Archipelagu Itashy, być może jest tam dla niego już zbyt wilgotno.
Wygląda, jak niewielkie, intensywnie zielone i kolczaste kulki o średnicy około 5 centymetrów. Skórka jest gruba, ale miękka i z łatwością się odkształca pod naciskiem, szybko wracając do pierwotnego kształtu po puszczeniu jej. Pod nią, w środku kulki znajduje się to co cenne, mianowicie galaretkowaty i lepiący się strasznie miąższ o słodkim zapachu i jeszcze słodszym smaku.
Roślina jest trudno dostępna, ponieważ pasożytuje na wysokich drzewach, zazwyczaj najbliżej ich szczytu, jak się da. Oprócz tego przez bogactwo słodkiej energii, jaką w sobie trzyma, jest często ofiarą owadów i robaków chcących skorzystać na stosunkowo bezpiecznym domu dla głodnych larw.


Śmiertelniczka

Obszary występowania: Lainthen oraz Ethebar
Właściwości i zastosowanie:
- silnie toksyczna
- wykorzystywana w medycynie do szybkiego zabicia pacjenta
- wykorzystywana w alchemii do trucizn
Opis: Mech ten nie różni się niczym od każdego innego mchu poza tym, że niezależnie od pory roku wyrastają z niego niewielkie, zielone kwiatki. Występuje najczęściej u podstawy niskich drzew lub na kamieniach. Szybko się rozprzestrzenia i rośnie, zdarzały się bowiem przypadki, gdzie karawana zatrzymała się na noc, a rankiem na deskach powozu, niektóre miejsca już pokrywały zielonkawe plamy wyrastającego mchu.
Toksyczny jest zarówno on sam, jak i wyciśnięta z niego woda, z czego korzysta się w alchemii i medycynie. Wyciśnięty mech można znowu nasiąknąć wodą i ponownie wyciskać. Taka woda nawet w niewielkich ilościach poważnie zatruje organizm, powodując paraliż, drgawki i śmierć układu nerwowego. Podana od razu strzykawką do żyły w odpowiednim stężeniu, błyskawicznie przeniknie do nerwów, zabijając ofiarę szybko i bezboleśnie. Dlatego stosuje się ją często do uśmiercania cierpiących pacjentów, dla których nie ma ratunku.


Sarnia Miłostka

Obszary występowania: Archipelag Itashy, tereny wysoko w górach
Właściwości i zastosowanie:
- ładnie pachnie
- jego soki mocno podrażniają skórę
- proszek z jego płatków może być używany do makijażu
- używany jako specjalny podarek dla sympatii
Opis: Kwiat o kilkunastocentymetrowej, zielonej łodydze. To co w nim jest specjalnego i dlaczego tyle młodych illithaye ryzykuje samotne górskie wędrówki, to lśniące na złoto płatki z których nieustannie sypie się delikatnie błyszczący pył.
Kwiaty te mają bardzo krótki okres kwitnienia, bo trwa on maksymalnie trzy dni, nie kwitną też regularnie jeśli chodzi o miesiąc roku, dlatego tak trudno je znaleźć jeśli się wybierze spacer po nie w pechowym momencie, do tego najlepiej go szukać nocą, ponieważ w ciemności można łatwiej dostrzec jego migotanie.
Choć obumiera szybko, to ścięty i mający dostęp do świeżej wody potrafi przeżyć nawet do roku. Podarowany osobie ukochanej wskazuje podobno czy związek przetrwa długo. Jeśli roślina pomimo starań zwiędnie, to związek rozpadnie się niedługo.

Admin
Admin
Admin

Wiek : Wieczny Wzrost : Najwyższy
Liczba postów : 103
Join date : 28/07/2022
Autor awatara : Sandara

https://itarials.forumpolish.com

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach